Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUK VE ERİŞKİNDE UYKU DÜZENSİZLİĞİNDE MELATHONİN

ÇOCUK VE ERİŞKİNDE UYKU DÜZENSİZLİĞİNDE MELATHONİN

Tarih 26 Ocak 2016, 16:17 Editör Dr. SAVAN GÜNAY

Vücudumuzun biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan, yaşlanmayı geciktirici özellikleri olan melatonin hormonu gece salgılandığı için ,Karanlıklar hormonu olarakta bilinir...

KARANLIKLAR HORMONU MELATONİN...

Melatonin hormonunun beynin orta kısmında bulunan pineal bezi tarafından salgılanan bir hormon olduğunu söyledi.

Bu hormonun üretimi ve salınımının karanlık ile başladığı ve aydınlık ile sona erdiğini kaydeden Başaralı, "Gece saat 23.00 ile 05.00 arasında salgılanan bu hormon 02.00-04.00 arasında en yüksek değerlerine ulaşır. Aydınlık döneminin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin üretimini durdurur. Hücrelerimizi yenileyici, bağışıklık sistemini düzenleyici, vücudumuzun biyolojik ritmini ayarlayıcı, anti-oksidan, yaşlanmayı geciktirici özellikleri olan melatonin hormonu gece salgılandığı için ’karanlıklar hormonu’ olarak da bilinir"

Dünyada halen bilinen en iyi antioksidandır...Işık teması olmayan görmeEngellilerde gören kişilere göre 3 kat daha fazla salgılanır..Görmeyenlerde Kanser riski%1 dir. Ve Dikkat ederseniz görmeyenler,yaşlarına göre daha genç dururlar... Aynı zamanda okyanus ötesi seyahatlerde Jetlag’ın engellenmesinde kullanılır...Seratonin uyandırır...Melathonin uyutur...

ÇOCUKLARIN UYUDUĞU ODALARDAN GECE LAMBALARINI KALDIRIN

Melatonin hormonunun büyüme hormonunu artırıcı ve ergenliği başlatıcı özelliklerinin de olduğunu biliyoruz,

"Işık melatonin salınımını engeller. Işığı sevmeyen, ışıkla karşılaştığında salınımı engellenen melatonin için yatak odalarımızdan özellikle çocuklarımızın uyuduğu odalardan gece lambalarını kaldırmamız gereklidir.

Çocuklarda büyümeyi artırıcı bir hormon olan melatoninin sağlıklı yaşam için çok önemlidir.

Melatonin hormonu yeterince salgılanamazsa vücut direncimiz düşer, çünkü hücrelerimiz yeterince yenilenemez.

Vücudumuzun biyolojik saati korunup, ritmi ayarlanamaz ve jetlag diye tanımlanan ve genellikle uzun süreli uçak yolculuklarından sonra görülen klinik bulgular ortaya çıkar. Bunlar uykusuzluk, yorgunluk hissi, iştahsızlık, hazımsızlık, zihinsel ve fiziksel performans kaybı, reaksiyon zamanında uzama, hafızada azalma gibi bulgulardır" şeklinde konuştu.

Depresyonda da melatonin hormonunun azaldığını, dolayısıyla depresyon tedavisinde kullanılan birçok ilacın melatonin seviyesini artırmaya etkisi olduğunu belirtilir.., "Bu hormonu artırmak için, karanlıkta uyumalıyız. Uyurken mutlaka kullanmak gerekiyorsa solgun ve kırmızı ışık tercih etmeliyiz. Mümkünse gece çalışmalarını gündüze kaydırmalıyız. Stres, üzüntü, öfkeden uzak durmalıyız. Alkol, sigara, kahve, fazla çay tüketmemeliyiz. Uykudan önce egzersiz yapmamalıyız.

Bu Hormon ;

Bebekler için de bu hormon çok önemlidir. Özellikle ilk 3 aya kadar bebekler melatonini anne sütünden karşılar. Eğer annede eksikliği varsa, sütte dolayısı ile bebekte de melatonin seviyesinde düşme görülür. Yapılan araştırmalar, anne sütünde bu hormonunun en fazla yükseldiği zaman akşam saatleridir. Melatonin, bebeklerde sancı, uykusuzluk, alerjik problemleri engellemektedir.

Melatonin Salgısını Arttıran Yiyecekler

Yukarıda belirttiğimiz gibi triptofan aminoasidi vücutta melatonin ve seratonin sentezi için kullanılır. Bu yüzden vücutta yeteri kadar triptofan olmadığı zaman da melatonin salgısı düşebilmektedir.

Triptofan içeren yiyecekler :

Et, balık, peynir, muz, çilek, elma, portakal, böğürtlen, fıstık, ceviz, antep fıstığı,  badem, kestane,  patlıcan, ıspanak, brokoli, bezelye, yosun, lahana, soğan, domates, mantar, karnabahar, patates ve salatalık, kuru fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, kabak, çemen, susam, keten tohumu ve ayçiçeği tohumlarında bulunur.

Bunların dışında; Kızılcık, deve dikeni, rezene, anason, çemen, hardal ve sarı kantaron gibi gıdalarla,  çinko ve magnezyum içeren besinler de melatonin hormonu salgısını arttırlar. Özellikle bknz: Kızılcık Suyu‘nun bu konuda oldukça etkili olduğu söylenmektedirBu haber 1996 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ VE EK GIDA TARİFLERİ

BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ VE EK GIDA TARİFLERİ Anne sütü bebekle anne arasında özel bir sevgi bağının kurulmasını sağlıyor. Bebeğin anne sütü haricinde ek besinle...

SOSYAL MEDYA HASTALIĞI (FOMO)

SOSYAL MEDYA HASTALIĞI   (FOMO) Sürekli sosyal medyayı takip ediyor Facebook’tan çıkıp Twitter’a, oradan çıkıp Instagram’a, oradan da çıkıp Snapcha...
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi