Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

SOSYAL MEDYA HASTALIĞI   (FOMO)

SOSYAL MEDYA HASTALIĞI (FOMO)

Tarih 08 Ocak 2017, 11:19 Editör Dr. SAVAN GÜNAY

Sürekli sosyal medyayı takip ediyor Facebook’tan çıkıp Twitter’a, oradan çıkıp Instagram’a, oradan da çıkıp Snapchat’e mi giriyorsunuz? Whatsapp’ta bulunduğunuz grupta yüzlerce mesaj geldiği halde üşenmeden hepsini okuyor musunuz? O zaman sizde de FOMO hastalığı olabilir.

SOSYAL MEDYA HASTALIĞI: FOMO NEDİR

 Her an her yerde bir şeyler oluyor ve sizin bundan haberdar olmadığınız için panik mi yaşıyorsunuz? Gece yatmadan önce bütün sosyal medyalara bakıp sabah kalktığınızda da yine aynı şekilde hepsine tek tek bakıyor musunuz?

 Sürekli sosyal medyayı takip ediyor Facebook’tan çıkıp Twitter’a, oradan çıkıp Instagram’a, oradan da çıkıp Snapchat’e mi giriyorsunuz? Whatsapp’ta bulunduğunuz grupta yüzlerce mesaj geldiği halde üşenmeden hepsini okuyor musunuz? O zaman sizde de FOMO hastalığı olabilir.

 

Peki nedir FOMO? “Fear of Missing Out” yani “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu”.

 FOMO, sanal uyuşturucudur çünkü FOMO da uyuşturucu gibi kişinin bilinç kontrolünü bozuyor.

FOMO’ya yakalanmış kişiler sürekli yazı yazma, yorum yapma, konum bildirme, fotoğraf-bilgi paylaşma, diğerleri tarafından beğenilme isteği fazla ve aynı zamanda diğer kişilerin ne zaman-ne yaptığı, nereye-nasıl gittiği, kiminle-ne görüştüğü konusunda merak duygusu fazla olan kişilerdir.

 FOMO beraberinde Nomofobi da getirmiştir. Nomofobi, cep telefonu bağlantısını kaybetme korkusudur. 

 

Terim, İngilizce “no mobile phobia” sözlerinin kısaltılmasından oluşmuştur. Bu fobiye sahip kişiler “telefonunu kaybetme, batarya veya kontör-TL bitimi, kapsama alanı dışında kalma” gibi durumlarda kendini huzursuz hisseder. İnsanlar sosyal medyaya çoğunlukla telefon üzerinden bağlandıkları için FOMO’ya yakalanmış kişiler aynı zamanda Nomofobi’dir.

 

“Gelişmeleri kaçırma korkusu” olarak tanımlanan FOMO’nun sosyal medyaya bağlı olarak giderek yaygınlaştığı bildiriliyor. Özellikle de Z kuşağı olarak tanımlanan 2000 ve sonrasında doğan gençlerde görülüyor ama aslında bakılırsa sosyal medya kullananların çoğunda FOMO’yu görmek mümkün.Fomo sendromundan kurtulmak için neler yapılmalı

Sosyal ağlarda geçirilen zaman iş yaşantınızı, eşiniz ve ya çocuklarınızla olan ilişkinizi hatta ruhsal sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeye başladıysa önlem alınmalıdır. Aslında bu rahatsızlıktan kurtulmak kişinin kendi elindedir. Kişi öncelikle bunun sanal bir ortam olduğunun farkına varmalıdır. Sosyal ağlar olmadan kendini çok eksik hissedenler ilk olarak internet ya da sosyal medyada geçirdiği zamanı belli bir saat aralığında tutulmalı ve bu süreyi aşmamaya dikkat edilmelidir.

Gerekirse bu konuda çevrenizdeki insanlardan yardım istemesi faydalı olacaktır. Kişi çevresiyle iletişim kurmaya çaba göstererek gerçek yaşamdaki sosyal aktivitelerini arttırmalıdır. Bir arkadaşla buluşmak, hobiler edinmek, sinemaya ya da tiyatroya gitmek dışarı çıkıp yürüyüş yapmak fomo sendromunu atlatmak için doğru adımlar olacaktır. Hasta tüm bu çabalara rağmen hala bu bağımlılıktan kurtulamıyorsa bir uzmandan yardım alabilir.Bu haber 817 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ VE EK GIDA TARİFLERİ

BEBEKLERDE EK GIDAYA GEÇİŞ VE EK GIDA TARİFLERİ Anne sütü bebekle anne arasında özel bir sevgi bağının kurulmasını sağlıyor. Bebeğin anne sütü haricinde ek besinle...

İSAK ( IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

İSAK ( IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU) Bebeklik ve çocuklukta çok fazla miktarda ve gereksiz Antibiotik kullanmış, Anne sütü veya diğer sütlere karşı Aler...
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi