Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUKLARDA ATEŞ VE ATEŞİ DÜŞÜRME METODLARI

ÇOCUKLARDA ATEŞ VE ATEŞİ DÜŞÜRME METODLARI

Tarih 02 Ocak 2017, 09:22 Editör Dr. SAVAN GÜNAY

Ateş düşürmek İçİn asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.

Öncelikle Ateşin çocuğunuz için bir savunma mekanizması olduğunu unutmayın. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır. Öncelikle Ateşli Çocukta yapılmaması gerekenleri maddeler halinde anlatacağım

1. Çocuk ateş nedeniyle titrer. aile eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.


Çocuğunuz Ateşliyken,titrese,morarsa bile Asla ve asla üzerini örtmeyin.(Çocuğun üzerini örtmekle yangına odun atmak arasında bir fark yoktur)

Ateş düşürmek İçİn asla kolonya, alkol, sirke, buz ve soğuk su kullanmayın. bunlar damarları ani olarak büzer ateş düşer gibi olur. sonrasında ise damarlar genişler ve ateş daha fazla yükselir. . özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.İk üç tane tane havluyu veya temiz bezi  soğuk olmayan yaklaşık 35-36 derece sıcaklıkta su dolu bir leğene koyun. ondan sonra bir havluyu hastanın alnına yerleştirin, diğer havlular ile bilek içlerini, koltukaltlarını, karın ve kasık bölgelerini silin.
bezleri en fazla 3 dakika da bir suya sokun. bir havluyu ıslatıp alna koymanın ateş düşürmeye bir yararı olmayacaktır.

20-30 dakika boyunca havluları sık sık ıslatarak sürekli değiştirmeniz lazım. bu arada bol bol su içirin. eğer bu yeterli gelmezse hastayı 35-36 derece sıcaklıkta su dolu küvete sokun ve en az yirmi dakika bekleyin. soğuk su ile 1-2 dakika duş yapmanın yararı yoktur, tam tersine zararı vardır.su sıcaktan soğuğa dek kademeli olarak soğutulabilir ama ani soğutmayınız.

4. Bu arada ateş 38 c yi görüyor veya 39-40 C ise öncelikle Ibuprofen etkili şuruplara yönelin,,,bunlar(Dolven,Pedifen,Ibufen,.... ) gibi şuruplardır. Yüksek ateşte 4 saatte bir bu şuruplardan verilebilir.

Bu ilaç verme periyotları arasında hala ateş 38,2 nin atına düşmüyorsa araya Parasetamol içeren şuruplarla  araya girilir. (Calpol,Tylol,Volpan,Minoset etc)  ve asla unutmayın ki saati sektirir veya uyuya kalırsanız ateş yine yükselecektir. Demek ki ıbufen ve parasetamol kombinasyonu ilk seçenektir.
Örnek1 olarak kabaca

10 kg lık bir Çocukta  ateşi düşürmek için
4 saatte bir 1+1/4 ölçek Ibuprofen(Dolven,Pedifen,Ibufen vs.)verilir
Ateş düşürücü Ibuprofeni vermenize rağmen ateş  4 saat dolmadan 38,5 u geçerse araya 1 ölçek Parasetamol(Calpol,Tamol,Parol,Tylol 15 kg lık çocuk için 1+1/2 ölçek Ibuprofen verilir .

Ateş 4 saat dolmadan 38,5 u geçerse  Ibuprofen ve 4 saat arayla 1,5 ölçek Parasetamol(Calpol,Tamol,Parol,Tylol vs.) verilir

20  kg lık çocuk için 2  ölçek Ibuprofen  verilir . Ateş 4 saat dolmadan 38,5 u geçerse ;  araya 1,5 ölçek Parasetamol verilerek girilir.
bunun yanında yine soğuk uygulamaya devam edilir .
PERİFERİK SOĞUTMA (Anlına,vücuduna,kasık aralarına bez koyma veya yeterli  gelmezse ılık duş, )
SU KAYBINI  ÖNLEMEK VE ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN BOLCA SIVI VERİNİZ.

Biz bu metoda
PAS Metodu diyelim aklımızda kalsın... Not :Bunlara rağmen ateş  düşmüyorsa Metamizol içeren Novalgin Şurup veya damla her zaman olmamak kaydıyla kullanılabilir.UNUTMAYINIZ !!! ATEŞ VÜCUDUN EN ÖNEMLİ SAVUNMA MEKANİZMASİDIR... ÇOCUĞUNUZUN ATEŞİNİN YÜKSELMESİ DOĞAL BİR ENFEKSİYONA KARŞI SAVAŞ SONUCUDUR.ÖNEMLİ OLAN ATEŞİ KONTROL ALTINA ALMAKTIR....


Önemli Not: Çocuklarda Vücut ısısı 36,2 ile 37,5 derece arasında  normaldir....

Ateş ölçerken derece ile makattan ölçülen ateş diğer bölgelerden hep 1 C derece fazla çıkacaktır...yani kulaktan ateş ölçerde 37,2 derece olan normal ateş makattan ölçülürse 38,2 olacaktır. makat ölçümünde 38,2 de normal ateştir endişe duymayınız,,,
                 

Bu haber 606572 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Köşe Yazıları

BEBEKLERDE KABIZLIKTA MEYVA ÇAYI TARİFİ

BEBEKLERDE KABIZLIKTA MEYVA ÇAYI  TARİFİ Eğer başka organik bir rahatsızlık yok ise: Bebeklerinde Kabızlık sorunu olanlar için, 1 bardak suya, 10-12 tane...

ÇOCUKLARDA MENTAL MOTOR GELİŞİMİN EVRELERİ

ÇOCUKLARDA MENTAL MOTOR GELİŞİMİN EVRELERİ Sevgili Anne ve Babalar ve Büyükler için Bebek ve Çocuklarda Mental ve Motor Gelişim ve Evreleri Yaş grubu Bakı...
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi