DİŞLERE FLOR JEL UYGULAMASI


Açıklama: Flor yeryüzünde yaygın olarak bulunan bir mineraldir.Bazı su kaynakları ve gıdalarda da flor bulunmaktadır.Flor iyonu vücutta en çok kemik ve diş gibi sert dokularda birikmektedir.Flor uzun yıllardır koruyucu diş hekimliği alanında kullanılmakta olup sistemik yollarla alınan florürlerin etkisi çok az iken, asıl etkisi yerel uygulamalarla oluşmaktadır.Flor, dişte kaliteli bir mine oluşumuna katkıda bulunmakta,bu tabakanın çözünürlüğünü azaltmakta ve zararlı asitleri durdurmaktadır.
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2015
Geçerli Tarih: 22 Haziran 2018, 20:23
Site: Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
URL: http://www.savangunay.com/haber_detay.asp?haberID=125


Flor yeryüzünde yaygın olarak bulunan bir mineraldir.Bazı su kaynakları ve gıdalarda da flor bulunmaktadır.Flor iyonu vücutta en çok kemik ve diş gibi sert dokularda birikmektedir.Flor uzun yıllardır koruyucu diş hekimliği alanında kullanılmakta olup sistemik yollarla alınan florürlerin etkisi çok az iken, asıl etkisi yerel uygulamalarla oluşmaktadır.Flor, dişte kaliteli bir mine oluşumuna katkıda bulunmakta,bu tabakanın çözünürlüğünü azaltmakta ve zararlı asitleri durdurmaktadır.

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yüksek oranda görülen ağız diş hastalıkları oluşmadan önlenebilen hastalıklar grubuna girmektedir ve genel sağlığın bir parçası olan ağız diş sağlığı yaşamsal fonksiyonların korunması ve yaşam kalitesinin devamı açısından büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda görülen ağız diş hastalıkları, özellikle diş çürükleri okul başarısını ve çocuğun kendine güvenini olumsuz yönde etkilemektedir.

Flor jel uygulamasında amaç öğretmen ve velinin dikkatini çekebilmek, diş yapısını kuvvetlendirmek, çürüğe karşı direnç kazanılmasını sağlamak, çocuğa fırçalama alışkanlığını kazandırmak , diş minesini güçlendirmek, yeni çıkan özellikle birinci azı dişlerini kuvvetlendirmek ve mevcut çürüklerin çürüme hızlarını azaltabilmektir.

Flor jel uygulamasında kuru diş fırçasına mercimek tanesi kadar flor  jel koyulur ve 2 dakika süre ile dişler fırçalanır. Flor jel kesinlikle yutulmaz ve süre sonunda ağızdaki jel 2 dakika boyunca tükürülür. Flor jel ile yapılan diş fırçalama işleminden sonra 30 dakika boyunca hiçbir şey yenilmez yada içilmez.
Güvendiğim Diş hekimleri ile etüd ettim...
Bazıları yararının olmayacağını, bazılarının mutlak 6 ayda 1 uygulanması gerektiğini, Bir kere uygulamanın yararlı olmayacağını,Bazıları ise  yararlı olduğunu söylediler.
Karar sizin.....