Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUKLARDA FE EKSİKLİĞİ ANEMİSİ (İŞTAHSIZLIK)

Dr. SAVAN GÜNAY

29 Ağustos 2010, 14:20

Dr. SAVAN GÜNAY

Demir eksikliği anemisi ve Çocuklarda İştahsızlık

Anemi kelime anlamıyla vücuttaki hemoglobin düzeyinin 11.5 gr/dl nin altına düşmesi olarak adlandırılır.

Anemiye neden olan bir çok sebeblerden biri de bu gün anlatmaya çalışacağım Fe eksikliği anemisidir.

Fe eksikliği en sık 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülmekte olup maalesef ki hala göz ardı edilen ve mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastlalıktır.

Ailelerin en büyük sorunu çocuklarındaki iştahsızlık süt çocuklarında katılma nöbetleri ,oyun çağı çocuklarında toprak yeme, sigara külü yeme hatta kireç yeme gibi belirtilerle sağlık kuruluşlarına başvururlar .

Fe eksikliği anemisi olan çocuklarda solgun yüz görünümünün yanı sıra mavimsi bir renk almış sklera(göz bebeklerinin etrafındaki tabaka) ilk bakışta dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra aile çocuğunun İştahsız olduğundan yakınmaktadır.

Çocuklarda iştahsızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Ve vücuttaki Fe depoları doldurulmadıkça bu iştah problemi asla düzelmeyecektir.

Boşalmış olan Fe depolarının dolmasıyla çocuğun iştahı 45 gün 2 aylık periyot içerisinde normale gelmekle beraber çocuğumuzun solgun yüz görünümünün yerini daha sağlıklı bir görünüm alacak ve skleralar mavimsi rengini kaybedip normal olan beyaz renge dönecektir.

Burda şu konuya dikkat çekmek isterim ki halk arasında iştah şurubu olarak bilinen ilaçlar Antihistaminik şuruplar olup allerjik reaxion tedavisinde kullanılırlar bunların geçici yan etkisi de iştahta artmadır. (bu iştah artımı yanıltıcı ve kısa sürelidir).

 

 

 

Sevgili Anne ve Babalar, bilinçsizce tüketilen bu şurupların zeka gelişimi ve beyinsel aktivede artışa neden olduğu epilepsi (havale) ye neden olduğu son yıllarda kanıtlanmış olup gelişmiş ülkelerde 2 yaşının altında kullanımına sınırlar getirilmiştir.yine şunu söylemek isterim ki keşfedilmiş bir iştah şurubu halen yoktur

Fe eksikliği anemisini normal doğan çocuklarda 4.ayda Fe başlanması ilne önleneceğini unutmayıp mutlak 4. Aydan itibaren Fe başlanmasını öneriyorum.

Fe eksikliğinin zeka gelişimine, fiziksel gelişime ve ruhsal gelişim üzerine de ciddi olumsuz etkilerinin bulunduğu son yıllarda yapılan bir çok çalışmada vurgulanmaktadır.

Antalya ve çevresinde polikliniğe başvuran hastaların %40 ından fazlasında bazen tesadüfen bazen de diğer hastalığına ikincil Fe eksikliğinin gözlendiğini biliyoruz.

Halen gelişmekte olan ülkelerin çocuk sağlığı açısından en önemli sorunlarından olan Fe eksikliği anemisi oysa kolayca tedavi edilebilen ve çocuğun fiziksel ruhsal ve zeka gelişimi etkilemeden 2-3 aylık bir Fe tedavisi sonucunda tümüyle ortadan kalkan bir hastalıktır.

Sevgili Anne ve Babalar, yazımda belirtiğim belirtiler çocuğunuzda mevcutsa iştahsızlık şikayeti uzun süredir sizi üzüyorsa soluk yüz görünümü gibi belirtiler varsa mutlak bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Unutmayalım ki sağlık, beden ruh ve zeka ile bir bütündür ve unutmayalım ki sağlıklı bireyler sağlıklı nesilleri sağlıklı düşünen toplumu oluşturacaktır.

                                                                        Dr.Savan Günay

                                                                          Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Uzmanı

Bu haber 1828 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi