Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ

Dr. SAVAN GÜNAY

28 Ağustos 2010, 15:32

Dr. SAVAN GÜNAY


                              Geniz eti nedir?
Geniz eti, burun boşluğunun arka kısmıyla yumuşak damağın, yani boğazın üst kısmında yer alır. Genellikle çocuklar 14 yaşına gelene kadar küçülür ve kaybolur. Erişkinlerde pek görülmez. Geniz etini büyüten nedenler arasında enfeksiyonlar gelir. Ama kendi başına da geniz eti büyük olabilir. Aşırı büyük olduğu zaman burun boşluğunun gerisini tıkar ve bu nedenle burunda soluk alıp vermeyi güçleştirir. Çocuklarda buna bağlı olarak burun tıkanıklığı ya da apne(nefes duraklaması) gibi bazı sorunlar ortaya çıkar. Çok büyüdüğü durumlarda, orta kulak boşluğu östaki tüpüyle geniz bölgesine açıldığından, östaki tüpünün ağzını tıkayabilir ve orta kulağın havalanmasını engelleyebilir. Bu durumda kulak rahatsızlıkları ortaya çıkar.

Geniz etinin büyüdüğü nasıl anlaşılır?

Çocuklarda geniz eti büyüdüğü zaman, öncelikle aileler çocuklarının burunlarının tıkandığını fark ederler. Burun tıkanıklığı özellikle geceleri ağız açık uyumaya ve horlamaya neden olur. Geceleri rahat uyuyamayan çocukta dikkat dağınıklığı ve ders başarısında düşüklük meydana gelir.Growt hormon(Büyüme hormonu) gece salgılandığından boy uzaması ve kilo almada ciddi aksaklıklar ortaya çıkar  Geniz etinin büyüme belirtileri şöyledir:

* İşitme azlığı,
* Sık geçirilen orta kulak enfeksiyonu,
* Sinüzit,
* Üst solunum yolu enfeksiyonu

Geniz eti çocuklarda ne tür uyku problemlerine yol açar?

En uygun solunum yolu burun solunumudur. Eğer burun tıkanıklığı oluşursa, çocuk ağızdan nefes almaya başlar. Bu bir direnç oluşturur, çocuk o direnci yenmek için çaba sarf etmek zorunda kalır. Bu, enerji kaybına ve sağlıklı uyku uyuyamama sorununa yol açar. Üst solunum yolu direnci sendromu ve bir de apne denilen solunum durmaları sorunu oluşabilir.

Geniz eti çocuklarda hangi kulak rahatsızlıklarına neden olur?

Orta kulak, östaki tüpü denilen bir kanal vasıtasıyla geniz bölgesinden havalanır. Geniz etinde büyüme olan çocuklarda bu östaki tüpünün fonksiyonu bozulur ve orta kulak gereği gibi havalanamaz. Bu bölgede negatif basınç oluşur. Normal şartlarda yutkunduğumuzda orta kulağa bir hava gönderiririz ve bunu bir çıtırtı sesi olarak hissederiz. Geniz bölgesinde tıkanıklık olduğunda bu işlev tam olarak yapılamaz. Bu negatif basınç artarsa, o bölgedeki damarlardan orta kulak boşluğuna sıvı çekilir. Bu duruma “orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi” denir. Bu nedenle çocuklarda bir miktar işitme azlığı olur.

Bu iltihapsız sıvı, eğer geniz bölgesinden gelen birtakım bakterilerle iltihaplanırsa, orta kulak iltihabı söz konusu olur. Bu durumda orta kulakta biriken sıvının karakteri değişir, sarı ve daha iltihaplı hale gelir. Mutlaka tedavi edilmelidir.

Kulak zarında kendiliğinden delinmelere yol açarsa, bu durum daha sonra “kronik otit” (kronik orta kulak iltihabı) denilen orta kulak boşluğunun dış ortama açık olmasıyla karakterize daha ağır tablolara dönüşebilir.

Bu haber 1611 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi