Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUKLARDA ORTA KULAK ENFEKSİYONU(A.OTİTİS MEDİA)

Dr. SAVAN GÜNAY

07 Aralık 2016, 06:32

Dr. SAVAN GÜNAY

Orta kulak enfeksiyonu (Otitis Media) :

6 ay ile3 yaş arasındaki çocuklarda doktora başvuru nedenleri arasında birinci sıklıkla gelir. Çocukta gece uykularının bozulması, sık uyanma,şiddetli bir huzursuzluk hali ,ateş,kusma,ishal ve öksürük ile kendini gösterir.

Bebekler kulaklarındaki enfeksiyon ve buna bağlı kaşıntı nedeniyle,ya kulaklarıyla oynar veya kulak bölgesindeki saçlarını çekerler.devamlı göz ovuşturmaya başlar,Aile ve bebek için uykusuz geceler başlamıştır.


aile bebeğinin adeta huy değiştirdiğinden şikayetçidir,bebek bir türlü uykuya dalamaz dalsa bile 15- 20 dk da bir uyanır bazen bebekler içgüdüsel olarak  kulak denge basıncını nötralize etmek için karın üstü soğuk yere yatmak isterler.maalesef aile ananmezi ülkemizde henüz istenilen noktada olmadığından çoğu kez grip olmuş diye geçiştirilir.   


Çoğu kez bebeğin ilk dişlerini çıkarma dönemine rastladığından bebek diş çıkarıyor, ateşi, huzursuzluğu ishali buna bağlı denilip geçiştirilen hastalıklardandır. Tedavisi erken tanı konulduğunda son derece kolay olan bu hastalık,ihmali halinde kulak zarında delinmelere, Menenjite ve ilerde işitme kaybına kadar gidebilecek dramatik tablolara neden olabilir.


 Orta kulak iltihabını oluşturan, bir çok neden olmasına rağmen ,en önemli nedenlerden biri orta kulak anatomik yapısıdır. 3 yaşına doğru kulağın bu yapısı düzelir ve çocuklar eskisi kadar sık orta kulak enfeksiyonu geçirmezler. yine orta kulak enfeksiyonunu kolaylaştıran nedenlerden biri, bebekleri yatar pozisyonda, biberonla beslemektir.
Bu besleme modelide orta kulak enfeksiyonunu kolaylaştıracaktır.

Bu haber 2660 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi