Dr. Savan Günay - Resmi Web Sitesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

DRSAVAN GÜNAY MUAYNEHANE

ÇOCUKLARDA SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Dr. SAVAN GÜNAY

05 Eylül 2010, 19:46

Dr. SAVAN GÜNAY

Ne çok geç ne de erken

Sünnetin birçok açıdan yararları olduğu bilinen bir gerçek. Ancak doğru zamanda, uzman ellerde, uygun koşullarda yaptırmak gerektiği akıllardan çıkarılmamalı.

Anne ve babalar sünnet yaşı konusunda genellikle kararsız kalıyorlar. Son zamanlarda ise birçok aile yeni doğan döneminde sünnet yaptırmayı tercih ediyor. Bu kadar erken yaşta sünnet yaptırmanın getirdiği olumlu ve olumsuz yönler var. Yeni doğan döneminde sünnet kolay olması, genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih ediliyor. Ancak sünnetin sosyal boyutunu çocukların yaşayamaması gibi bir sakıncası bulunuyor.

Sünnet neden gerekli?

Erkek çocuklarda penisin ucundaki sarkan fazlalık cildin, penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şekilde uzaklaştırılması işlemine sünnet adı veriliyor.Bu parça tıkanıklıklara, idrar akımının engellenmesine ve bazen de idrar yolu enfeksiyonlarına yol açıyor. Hatta derinin kendisi de iltihaplanabiliyor. O nedenle bu derinin alınması idrar yolu enfeksiyonlarını önlüyor. Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kez daha fazladır. Sünnet olmamış erkeklerde hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanıyor. Bunlar sünnetin yararları ile ilgili bilimsel veriler olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu faydalardan dolayı bugün dünyada birçok ülkede sünnet yatırmayı tercih edenlerin sayısı artıyor. Amerika’da doğan bebeklerin yüzde 70’i hastaneden çıkarken ya da ilk bir ay içinde sünnet ediliyor.

Bazı özel durumlarda acilen sünnet yapılması gerekebiliyor. Bazı çocuklarda sünnet derisi çıkışı çok dar oluyor ve buna fimozis adı veriliyor. Bu durumda bebeğin işemesi çok zor olacağı için hemen sünnet öneriliyor. Balanit adı verilen sünnet derisi iltihaplanmalarında da sünnet yararlıdır. Ayrıca herhangi bir nedenle çocuklarda idrar yolları iltihabı gelişirse risk faktörlerini azaltmak için sünnet yapılması doktorlar tarafından öneriliyor.

Sünnetle ilgili olarak halk arasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise halk arasında “peygamber sünneti” olarak bilinen durum. Bu hal bazen aileler arasında kutsal bir durum olarak algılanıyor. Çocuğun penisinin sünnetli gibi görülmesi bu inanışa neden oluyor. Oysa ki bu durum bir hastalığın habercisi. Bu vakaların çoğunda hipospadias denilen idrar deliğinin penisin altına açılması ile karakterize bir anomali vardır ve bu nedenle de sünnet derisi gelişmemiştir. Rekonstrüktif ameliyatlar gereken bu durumun mutlak özenle düzeltilmesi gerekiyor.

Sünnet yaşı kaç olmalı?

Sünnet, yaşını doğru seçmek kaydıyla sağlık açısından çok faydalı. Sünnet için ideal dönemler yeni doğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaşından 10 yaşa kadar olan dönemler. 1,5 - 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönem ve bu dönemde tıbbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçınmakta fayda var.

Ancak elbette ki bazı özel şartlarda yaşa bakılmaksızın sünnet yapılması gerekiyor.

 •  Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken sünnet gereklidir.

 •  Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapılmalıdır.

 •  Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gereklidir.

Kimler tarafından ve nerede yapılmalı?

Öncelikle sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerekiyor. Sünnet mutlaka deneyimli doktorlar tarafından ve tercihen genel anestezi altında yapılmalı. Sünnet bir ameliyat ve bu ciddiyetle ele alınmalı. Eğer ameliyathane koşulları sağlanamıyorsa sterilizasyon kurallarına mutlaka uyarak ve çocuğun ağrı duyması mutlak şekilde önlenerek sünnet yapılmalı. Çocuk ameliyathaneye alınmadan önce sakinleştirici bir şurup veriliyor. Rahat bir şekilde ameliyathaneye alındıktan sonra, anestezinin hemen başlangıcında penise bölgesel lokal anestezi uygulanarak hem anestezinin çok hafif olabilmesi sağlanıyor hem de operasyon sonrasında birkaç saat hiç ağrısız bir dönem geçiriliyor.

Bu haber 2615 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
DR.SD GIDA KOMBİNASYONU07 Ocak 2017

TÜRK BAYRAĞI

TÜRKİYE CANIM FEDA

RANDEVU

Savan Günay - DoktorTakvimi.com

DR. SD GIDA KOMBİNASYONU

ISAK (IMMUN SİSTEM AKTİVASYON KOMBİNASYONU)

HER HAKKI SAKLIDIR, İZİNSİZ İKTİBAS EDİLEMEZ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi