Savan Günay

B12 VİTAMİNİ NEDİR?

Vitamin B12, kobalamin adı ile de bilinen, suda çözünebilen bir B vitamini çeşididir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin B12, kobalamin adı ile de bilinen, suda çözünebilen bir B vitamini çeşididir. Yapısal olarak en büyük ve karmaşık B vitaminidir. B12 vitamini bakteriler ve algler tarafından üretilir. Bu bakterilerin bulunduğu otlar ile beslenen hayvanlar da B12 üretebilirler. Ancak insanlar vücutlarında sentezlenen B12 vitamininin emilimini sağlayamazlar. Bu sebeple beslenme yolu ile yiyeceklerden ya da gıda takviyelerinden B12 vitamini alınması gerekir. Bu vitamin, endüstriyel alanda bakteriyel fermantasyon yolu ile üretilir. B12 hayvansal ürünlerde bulunduğu için vegan ve vejetaryenler beslenmelerini B12 vitamini takviyesi ile desteklerler

B12 Vitamini İçeren Yiyecekler Nelerdir?

B12 vitamini en çok, et, süt, peynir, yumurta ve balık gibi hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. B12 vitamini bitkisel besinlerde bulunmaz. Spirulina’da B12 vitamini bulunduğu belirtilse de tıp otoriteleri tarafından kabul edilebilirliği tartışılmaya devam etmektedir. Bunun sebebi ise spirulinada bulunan B12 vitamininin inaktif olması ve insan vücudu tarafından kullanılamıyor olmasıdır. Bitkisel B12 kaynağı olmadığı için beslenme yolu ile kuruyemiş, yemiş, meyve ve sebze tüketerek B12 ihtiyacımızı karşılayamayız.

Doğada B12 vitamini bazı bakteri ve arkeler tarafından üretilir. Bu bakterilerin bir kısmı hayvan ve insanların bağırsak florasında yaşar. Bakterilerin ürettiği B12 vitamininin sentezlenebilmesi için midede bulunan bazı proteinlere ihtiyaç duyulur. Bu sebeple inek ve koyun gibi geviş getirebilen hayvanlar bağırsakta üretilen B12 vitaminini emebilseler de insanlar bunu gerçekleştiremez.

B vitamini türlerinden B6 vitamini hakkında da ayrıntılı bilgi edinmek için “B6 Vitamini Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazısını okuyabilirsiniz.

Hayvanlar karaciğer ve kaslarında B12 vitaminini depolarlar. Ayrıca süt ve yumurta gibi ürünlerinde de B12 vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle hayvansal ürünler önemli B12 kaynaklarıdır. Böceklerde de B12 vitamini bulunmaktadır.

Her 100 gram besin için B12 bakımından yüksek konsantrasyona sahip gıda kaynakları istiridyeler, kuzu, dana eti, sığır eti, hindi karaciğeri ve yengeç etidir.

Vitaminler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Vitaminlerin Sağlığımıza Faydaları” yazısını okuyabilirsiniz.

B12 Vitamini İçeren Gıdalar:

  • Kırmızı et: B12 vitamini içeren besinler nelerdir diye sorulduğunda  akla ilk gelmesi gereken yiyecekler kırmızı et grubuna aittir. Organ etleri, B12 değeri en yüksek kırmızı et çeşitleridir. Özellikle koyun olmak üzere kırmızı ete sahip hayvanların ciğer ve böbrek ürünleri yüksek miktarda B12 içeren besinlerin başında gelir. Hayvanlar B12’yi karaciğer ve kaslarında depolarlar. Bazıları vitaminleri yumurtalarına ve sütlerine geçirirler; bu nedenle et, karaciğer, yumurta ve süt, diğer hayvanların yanı sıra insanlar için de vitamin kaynağıdır. İnsanlar için, hayvanlardan elde edilen biyoyararlanım, balık, kümes hayvanı ve et için %40 ila %60’a varan oranlarındadır, yumurtada ise %9’dan daha azdır.
  • Süt ve süt ürünleri: Hayvanların vücudunda depolanan B12 vitamini, hayvansal süt ve süt ürünlerine de geçmektedir. Bu nedenle süt, yoğurt, peynir gibi yiyecekler iyi birer B12 kaynağıdır.
  • Balık ve deniz ürünleri: B12 içeren gıdalar arasında deniz ürünleri ve balıklar da bulunur. Kırmızı ete oranla ülkemizde daha az tüketiliyor olsa bile deniz ürünleri ve balıklar hem makro hem mikro besin değeri açısından önemli yiyeceklerdir. Sadece B12 vitamini açısından değil, Omega-3 yağ asidi, kalsiyum, potasyum ve A vitamini gibi insan vücudu için elzem olan farklı besinler açısından da zengindirler. Deniz tarağı, istiridye, somon, alabalık ve ton balığı yüksek oranda B12 besini içerir.
  • Beyaz et ve yumurta: B12 eksikliği için ne yemek gerekir sorusuna bir yanıt da beyaz ettir. Kümes hayvanları diğer tüm et türleri gibi B12 içeren besinler arasındadır. Ancak kırmızı et ve deniz ürünlerinde B12 miktarı genellikle daha fazladır. B12 içeren yiyecekler arasında beyaz etten yana tercih yapmak istiyorsanız hindi ve yumurta başta olmak üzere tavuk eti de tercih edebilirsiniz.
  • Algler ve bitkiler: Bitkiler ve algler içerisinde B12 bulunabilir ancak bu besinler bazı arke ve bakteriler tarafından üretilir. Sadece arke ve bakteriler B12 vitaminini sentezleyebilecek gen ve enzimlere sahip olduğundan bu bakteriler bitkiye vitamini verebilir. Bitki bakteriyel fermantasyon sayesinde vitamini alır. B12 deniz yosunu (nori ve laver gibi) ve fermente edilmiş bitkisel gıdalar (tempeh) da bulunur. Birçok alg türü, B12 vitamini açısından zengindir ve Porphyra yezoensis gibi bazı türler karaciğer kadar kobalamin içerir.
  • Supplementler: Endüstriyel olarak elde edilen B12 vitamini gıda takviyeleri özellikle hayvansal ürün tüketmeyen vegan ve vejetaryenlerin sıkça tükettikleri takviyeler arasındadır. Takviye edici gıdalara ek olarak B12 eklenmiş, endüstriyel süreçlerden geçmiş sıkça kullanılan yiyecekler arasında ise kahvaltılık gevrekler, soya ürünleri ve besin mayası bulunmaktadır.

B12 Vitamini Günlük Alım Miktarı

B12 vitamini için beslenme referans değeri,

Besin ögesiBeslenme referans değeri
 Vitamin B12 (Kobalamin) 500μg/gün (4-10 yaş maksimum doz) 3000 μg/gün (yetişkin maksimum doz)

B 12 EKSİKLİĞİNDE

B12 vitamin eksikliği belirtileri, vücut rezervleri tamamen tükeninceye kadar kendini belli etmeyebilir. B12 eksikliğinde belirtiler şöyle görülebilir:

El kol ve bacaklarda uyuşukluk hissi,karıncalanma

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda gelişmede gerilik

B12 eksikliğinde kansızlık görülebilir

Sinir sisteminde bozulma anxiete,panik atak

Bel,boyun ağrıları

Yürümede zorlanma, dengesizlik gözlenebiliyor

Dilin şişmesi

İshal şikayeti

Baş dönmesi

Major Depresyon

Kulakta çınlama

Ciltte sararma

Immun sistemin zayıflaması

Çarpıntı

Ağrı ve hassaslaşma

Yine b12 eksikliğinde uzun süreli zihinsel yorgunluk gözlenebilir

Konsantrasyon bozulması

Zihinsel durgunluk

Yorgunluk

Unutkanlık

SIK GÖRÜLÜR,

Ayrıca bana göre b12  pandemi yapan COVİD 19 virüsünün çoğalmasını önlemede,toxik etkisini azaltmaktadır…

KAN B12 LABARATUVAR DEĞERLERİ MUTLAK GÜNCELLENMELİDİR…

BANA GÖRE B12  KAN DÜZEYİ 800-1200 pg / ml aralığında olmalıdır…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »