Savan Günay

BEBEĞİMİZ DOĞDU… İLK 1 YILLIK YOLCULUĞUNDA ALACAĞI VİTAMİN VE MİNERALLER

“Ancak şu unutulmamalıdır ki . Fe ve Zn eksikliği olan çocuğa eczaneyi yuttursanız iştahını arttıramazsınız.”

“Bebeğimiz doğuduktan 15 gün sonra vitaminlere başlamalıyız.
 
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı  sağlık ocakları vasıtası ile bebeklere Monovit damla vermektedir. Günde 3 damla olarak verilen preparatı kış aylarında 5 damla  yaz aylarında 3 damla olarak önermekteyim.
 
Veya ekonomik koşullarımız daha iyi ise   piyasada bulunan multivit damlalarını veya şurupları kullanmalıyız. 12. ayın sonuna dek kullanılacaktır. 
 
İlk hafta sık aralıklarla emzirilen bebek 1. haftadan sonra bir emzirme disiplinine tabi olmalıdır.
Yani bebek en az 2.5 saat aralıklarla ve 10 dk yı geçmeyecek şekilde emzirilmelidir.
 
Şayet her ağladığında bebeğinizi emzirirseniz; bebeğiniz  emerken hava yutacak dolayısıyla 20 dakika geçmeden bir daha emzirmek zorunda kalacaksınız. O hava yuttukça ağlayacak  siz o ağlamasın diye emzirirken ,bebeğiniz  hava yutacak fasit gaz dönemi başlayacaktır.
 
İlk 4 ayda sadece vitamin alan bebeğimize 4. ayın sonunda Fe(Demir) Zn (Çinko) vitaminleri mutlak başlanmalıdır.
Ülkemizin en büyük çocuk sorunları arasında Fe eksikliği ve Çinko eksikliği gelmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar ve deneyimlerime  göre normal kilo ile doğan bebeklerde 3000-3500 gr arası doğan  her bebekte  4. ayda Demir ve Çinko başlanmasıdır.
 
Premature olan bebeklerde  Demir (Fe) 2. ayın sonunda Çinko (Zn) ise 3. ayın sonunda başlanmalıdır. 
 
Demir ve Çinko yaşamın vazgeçilmez mineralleridir. Mutlak gıda dışında da dışardan  
 
Takviye edilerek her çocuk en az 15 aylık oluncaya dek kullanmalıdır .
 
Çocuğunuzun ilerideki okul başarısı, algılama, huzur, öğretilene konsantrasyon u bu sayede en az % 20 artacak IQ su ise bu takviyeden en az 10 puan artacaktır.
 
Yıllarca her kongrede her ,toplantıda söylediğim Fe ve Zn mineralinin nihayet  önemi kavranmış şu an Avrupa Ülkelerinde Çinko ve Fe takviyeli fırın ekmekleri  satışa sunulmuştur.  Yakında ülkemizde de bu tip ekmekler piyasada olacaktır. 
 
Bu ara hiçbir şekilde 1 yaşından önce Omega 3 ihtiva eden Balık yağlarını önermemekteyim. 
Düzenli Çinko (Zn) Demir (Fe ) alan çocukta balık yağları 1 yaşından sonra başlanabilir.
 
Ancak şu unutulmamalıdır ki . Fe ve Zn eksikliği olan çocuğa eczaneyi yuttursanız  iştahını arttıramazsınız.
 
Önce Fe depoları doldurulur ki bu  en az 2 ayı geçen bir süreçtir. Sonra Omega 3 ihtiva eden balık yağı içeren  şuruplar kullanılabilir. Bunun dışında; yine bebeğimiz 4 aylık olduğunda dişlerin sağlıklı çıkması, çabuk çürümemesi açısından Flor başlanmalıdır. 
Ülkemizde suların sertlik derecesi ppm olarak değişkenlik gösterdiğinden her gün değil ama  haftada üç gün Verilecek Flor pereparatı 4. aydan sonra 1 yaşına dek kullanılabilir. 
 
  
Özet olarak
15.gün Multivitaminlere başlanır.
4. ayın sonunda Fe ve Zn takviye edilir.(Fe ve Zn iştah açıcı,saçların gür ve ipeksi çıkmasını ,el ayak tırnaklarının güçlü olmasını, enfeksiyonlara eğilimin azalmasını sağlar .)
1 yaşından sonra gerekli olmadıkça Multivitamin verilmesine gerek yoktur.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »