Savan Günay

ÇOCUKLARDA FE EKSİKLİĞİ ANEMİSİ (İŞTAHSIZLIK)

Fe eksikliği en sık 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülmekte olup maalesef ki hala göz ardı edilen ve mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Demir eksikliği anemisi ve Çocuklarda İştahsızlık 
Anemi kelime anlamıyla vücuttaki hemoglobin düzeyinin 11.5 gr/dl nin altına düşmesi olarak adlandırılır.
Anemiye neden olan bir çok sebeplerden biri de bu gün anlatmaya çalışacağım Fe eksikliği anemisidir.
Fe eksikliği en sık 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülmekte olup maalesef ki hala göz ardı edilen ve mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Ailelerin en büyük sorunu çocuklarındaki iştahsızlık süt çocuklarında katılma nöbetleri ,oyun çağı çocuklarında toprak yeme, sigara külü yeme hatta kireç yeme gibi belirtilerle sağlık kuruluşlarına başvururlar .
Fe eksikliği anemisi olan çocuklarda solgun yüz görünümünün yanı sıra mavimsi bir renk almış sklera(göz bebeklerinin etrafındaki tabaka) ilk bakışta dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra aile çocuğunun İştahsız olduğundan yakınmaktadır.
Çocuklarda iştahsızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Ve vücuttaki Fe depoları doldurulmadıkça bu iştah problemi asla düzelmeyecektir.
Boşalmış olan Fe depolarının dolmasıyla çocuğun iştahı 45 gün 2 aylık periyot içerisinde normale gelmekle beraber çocuğumuzun solgun yüz görünümünün yerini daha sağlıklı bir görünüm alacak ve skleralar mavimsi rengini kaybedip normal olan beyaz renge dönecektir.
Burada şu konuya dikkat çekmek isterim ki halk arasında iştah şurubu olarak bilinen ilaçlar Antihistaminik şuruplar olup allerjik reaxion tedavisinde kullanılırlar bunların geçici yan etkisi de iştahta artmadır. (bu iştah artımı yanıltıcı ve kısa sürelidir).
Sevgili Anne ve Babalar, bilinçsizce tüketilen bu şurupların zeka gelişimi ve beyinsel aktivede artışa neden olduğu epilepsi (havale) ye neden olduğu son yıllarda kanıtlanmış olup gelişmiş ülkelerde 2 yaşının altında kullanımına sınırlar getirilmiştir. Yine şunu söylemek isterim ki keşfedilmiş bir iştah şurubu halen yoktur 
Fe eksikliği anemisini normal doğan çocuklarda 4.ayda Fe başlanması ilne önleneceğini unutmayıp mutlak 4. Aydan itibaren Fe başlanmasını öneriyorum.
Fe eksikliğinin zeka gelişimine, fiziksel gelişime ve ruhsal gelişim üzerine de ciddi olumsuz etkilerinin bulunduğu son yıllarda yapılan bir çok çalışmada vurgulanmaktadır.
Antalya ve çevresinde polikliniğe başvuran hastaların %40 ından fazlasında bazen tesadüfen bazen de diğer hastalığına ikincil Fe eksikliğinin gözlendiğini biliyoruz. 
Halen gelişmekte olan ülkelerin çocuk sağlığı açısından en önemli sorunlarından olan Fe eksikliği anemisi oysa kolayca tedavi edilebilen ve çocuğun fiziksel ruhsal ve zeka gelişimi etkilemeden 2-3 aylık bir Fe tedavisi sonucunda tümüyle ortadan kalkan bir hastalıktır.
Sevgili Anne ve Babalar, yazımda belirtiğim belirtiler çocuğunuzda mevcutsa iştahsızlık şikayeti uzun süredir sizi üzüyorsa soluk yüz görünümü gibi belirtiler varsa mutlak bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Unutmayalım ki sağlık, beden ruh ve zeka ile bir bütündür ve unutmayalım ki sağlıklı bireyler sağlıklı nesilleri sağlıklı düşünen toplumu oluşturacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİŞLER ÇIKARKEN NELER OLUR?

Diş çıkarma belirtileri dişlerin kendisinden iki-üç ay önce ortaya çıkabilir. Bu semptomlar çocuktan çocuğa değişir ve aslında bunların neler oldukları ve ne kadar ağrı verdikleri

Detaylar »

ÇOCUKLARDA GENİZ ETİ

Çok büyüdüğü durumlarda, orta kulak boşluğu östaki tüpüyle geniz bölgesine açıldığından, östaki tüpünün ağzını tıkayabilir ve orta kulağın havalanmasını engelleyebilir. Bu durumda kulak rahatsızlıkları ortaya

Detaylar »

ÇOCUKLARDA İSHAL

Çocuklarda İshal, İshal en sık 0-5 yaş grubunda rastlanan ve özellikle ilk 2 yaştaki ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalıktır. Çocuklarda İshalİshal en sık 0-5

Detaylar »

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR

Anne babaların ve çevrenin afacan, yaramaz, yerinde duramayan, haşarı, ele avuca sığmaz, kıpır kıpır diye niteledikleri çocukların bir bölümü aslında hiperaktif çocuklardır. Dikkat eksikliği ve

Detaylar »

EPİSTAKSİS

Epistaksis bunlara rağmen kendi kendini sınırlar ve konservatif olarak yaklaşılır. Sıklığı soğuk kış aylarında, ani ısı değişikliklerinde ve kuru sıcaklıkla artar. Orjinini internal ve eksternal

Detaylar »

KABAKULAK

Kabakulak Tükrük bezleri ve sinir dokularına yerleşmeyi seven özel bir virüs tarafından çocuk ve erişkinlerde meydana getirilen bulaşıcı bir hastalık. Kabakulak Tükrük bezleri ve sinir

Detaylar »