Savan Günay

ÇOCUKLARDA FE EKSİKLİĞİ ANEMİSİ (İŞTAHSIZLIK)

Fe eksikliği en sık 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülmekte olup maalesef ki hala göz ardı edilen ve mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Demir eksikliği anemisi ve Çocuklarda İştahsızlık 
Anemi kelime anlamıyla vücuttaki hemoglobin düzeyinin 11.5 gr/dl nin altına düşmesi olarak adlandırılır.
Anemiye neden olan bir çok sebeplerden biri de bu gün anlatmaya çalışacağım Fe eksikliği anemisidir.
Fe eksikliği en sık 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülmekte olup maalesef ki hala göz ardı edilen ve mutlak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
Ailelerin en büyük sorunu çocuklarındaki iştahsızlık süt çocuklarında katılma nöbetleri ,oyun çağı çocuklarında toprak yeme, sigara külü yeme hatta kireç yeme gibi belirtilerle sağlık kuruluşlarına başvururlar .
Fe eksikliği anemisi olan çocuklarda solgun yüz görünümünün yanı sıra mavimsi bir renk almış sklera(göz bebeklerinin etrafındaki tabaka) ilk bakışta dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra aile çocuğunun İştahsız olduğundan yakınmaktadır.
Çocuklarda iştahsızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Ve vücuttaki Fe depoları doldurulmadıkça bu iştah problemi asla düzelmeyecektir.
Boşalmış olan Fe depolarının dolmasıyla çocuğun iştahı 45 gün 2 aylık periyot içerisinde normale gelmekle beraber çocuğumuzun solgun yüz görünümünün yerini daha sağlıklı bir görünüm alacak ve skleralar mavimsi rengini kaybedip normal olan beyaz renge dönecektir.
Burada şu konuya dikkat çekmek isterim ki halk arasında iştah şurubu olarak bilinen ilaçlar Antihistaminik şuruplar olup allerjik reaxion tedavisinde kullanılırlar bunların geçici yan etkisi de iştahta artmadır. (bu iştah artımı yanıltıcı ve kısa sürelidir).
Sevgili Anne ve Babalar, bilinçsizce tüketilen bu şurupların zeka gelişimi ve beyinsel aktivede artışa neden olduğu epilepsi (havale) ye neden olduğu son yıllarda kanıtlanmış olup gelişmiş ülkelerde 2 yaşının altında kullanımına sınırlar getirilmiştir. Yine şunu söylemek isterim ki keşfedilmiş bir iştah şurubu halen yoktur 
Fe eksikliği anemisini normal doğan çocuklarda 4.ayda Fe başlanması ilne önleneceğini unutmayıp mutlak 4. Aydan itibaren Fe başlanmasını öneriyorum.
Fe eksikliğinin zeka gelişimine, fiziksel gelişime ve ruhsal gelişim üzerine de ciddi olumsuz etkilerinin bulunduğu son yıllarda yapılan bir çok çalışmada vurgulanmaktadır.
Antalya ve çevresinde polikliniğe başvuran hastaların %40 ından fazlasında bazen tesadüfen bazen de diğer hastalığına ikincil Fe eksikliğinin gözlendiğini biliyoruz. 
Halen gelişmekte olan ülkelerin çocuk sağlığı açısından en önemli sorunlarından olan Fe eksikliği anemisi oysa kolayca tedavi edilebilen ve çocuğun fiziksel ruhsal ve zeka gelişimi etkilemeden 2-3 aylık bir Fe tedavisi sonucunda tümüyle ortadan kalkan bir hastalıktır.
Sevgili Anne ve Babalar, yazımda belirtiğim belirtiler çocuğunuzda mevcutsa iştahsızlık şikayeti uzun süredir sizi üzüyorsa soluk yüz görünümü gibi belirtiler varsa mutlak bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
Unutmayalım ki sağlık, beden ruh ve zeka ile bir bütündür ve unutmayalım ki sağlıklı bireyler sağlıklı nesilleri sağlıklı düşünen toplumu oluşturacaktır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »