Savan Günay

ÇOCUKLARDA VE ERİŞKİNLERDE AYAK BAKIMI VE MANTAR ENFEKSİYONLARI

“ÇOCUKLARDA VE ERİŞKİNDE TIRNAK MANTARI (TİNEA UNGANİUM ) TEDAVİYE ZOR YANIT VEREN VE KARACİĞER TOKSİK OLAN İLAÇLARI KULLANMAYA MECBUR EDEBİLİR.. PODOLOJİ(AYAK BAKIMI BİLMİ) DENEYİMLİ ELLERDE BU SORUNU ÇÖZMEKTEDİR…”

“PODOLOJİ (AYAK BİLİMİ) UYGULAMALAR VE VERİLEN HİZMETLER 25 Yıllık tecrübesi ile Almanya, Avusturya ve Türkiye ‘de bir çok podoloji (Ayak Bilimi)uygulamasına imza atmış olan Sn. Demet Gessner’in makalesi….(Klniğimizde uygulanmaktadır)
Medikal Ayak Bakımı: İnsan yaşamında ortalama 160.000 km adımı geride bırakır. Aslında ayaklarımızın en önemli ulaşım şekli olmasına rağmen ,günlük Hijyen ve bakımı ihmal edilmektedir. Dolayısıyla ayaklarda kaşınma yanma, kabarmalar ,tırnak ve ayak mantarı oluşumu fazladır. Bu durumlarda enfeksyonlar ve açık yaralar kaçınılmazdır. 
Nasır ve Benzeri Oluşumlar Parmak Arası Nasır Yumuşak nasırlar, ayak parmaklarının arasındaki boşluklarda izlenen, ağrılı, akıntılı sorunlardır. Bu problemde kişinin, ayak parmaklarında var olan şekilsel değişiklikler ayak parmak aralarının basınç altında kalmasına yol açar. Özellikle ucu sivri ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi, ayak parmaklarının üzerine binen yükü arttıran bir faktördür. 
Kişinin ayaklarında çekiç parmak, bunion gibi problemler olduğunda ayak parmakları ayağın ön bölümünde sıkışır. Bu sıkışma, kemikteki bozulmuş yapının parmak arasındaki yumuşak dokuya bası yaparak açılmasına yol açar. Ayak parmak aralarının birbirine sürtmesini engellemek üzere parmak arası ayraçlar kullanılır. Yine bu hastalarda ayağın yere düzgün basmasını sağlamak için yapılacak olan özel tabanlıklar kullanılabilir. 
Bu tedavilere ek olarak hastalarda ayak bakımının yapılması ve yaraların temizlenmesi önemlidir. Bu problemin tedavisinde öncelikli olarak, önü geniş bir ayakkabının giyilmesi tavsiye edilir. Bu tedavilerden fayda görmeyen ya da şikayetleri artan hastalarda nasırın oluşmasına yol açan kemik deformitesinin düzeltilmesi işlemi uygulanabilir. 
Nasırların Sebepleri: Ayağa uymayan ayakkabı giyimi en sık rastlanan sebeptir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırırlar. Eğer ayakkabılar çok gevşekse, ayak kayabilir ve ayakkabı içinde sürtünme oluşur. 
Hard Corn-Nasır Nasırlar ayaklarda mevcut kemik deformiteleri, basma kusurları dolayısıyla ayakkabının cilt üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir. Derinin üst tabakası sertleşir ve sertleşme altındaki dokuları irrite ederek aşağı doğru yapılanır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerine ve küçük ayak parmağının kenarına yerleşirler. Yumuşak nasırlar akıntıya yol açar mantar enfeksiyonlarına benzerler ve genellikle parmak aralarında sürtünen yüzeyler arasında gelişirler. 
Çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri  Ayağın ön bölümünde basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar  Ayakta düztabanlık veya yüksek kavis gibi bir ortopedik problemler Aşil tendon problemlerinde gelişen ayak basınç değer değişiklikleri nasır oluşumuna yol açabilir. Teşhis ve Tedavi Nasırlar kolaylıkla görülebilirler. Ortalarında sarımtırak, ölü dokuyla sarılmış hassas noktaları olabilir. Nasırlarda tedavi planlamasında en önemli noktalardan biri hastanın nasırı altındaki kemikte deformite varsa buna yönelik tedavi planlaması yapmaktır. Hastanın ayakkabı alışkanlığının değiştirilmesi ya da altta yatan ortopedik probleme yönelik bir tedavi yapılması gerekebilir. Derinin normal dış hatlarını yeniden düzenlemek ve ağrıyı hafifletmek için, ayak bakım ekibi derinin ölü tabakasını tıraş ederek sert tabakayı azaltma işlemi yapar. Bu altta yatan bir kemik problem olmadığında uygulanan bir tedavi yöntemidir. Eğer nasırın altında ayak parmağı deformitesi gibi bir problem varsa bunun düzeltilmesi nasırın ortadan kalkmasını sağlayacaktır.


Diyabetik Ayak Bakımı: Diabetes mellitus (şeker hastalığı) kan şekerinin insülin hormonu tarafından dengelenememesi sonucunda ortaya çıkan bir tablodur. Bu tabloda hastanın kan şekerinin yüksek olması vücudun çeşitli organlarına zarar verir. Göz, böbrek fonksiyonları gibi önemli bozukluklarla beraber ayak problemleri de diyabetli hastalarda önemli sorunlar arasında yer alır. Diyabetik ayakta, sorunu hazırlayan iki önemli faktör vardır. Tüm diyabetlilerde vücudun savunma mekanizmasında bir bozukluk meydana gelir. Bu bozukluk dışarıdan vücuda gelen mikroorganizmalara karşı vücut direncinin azalmasına ve daha kolay enfeksiyon oluşumuna yol açar. Ayrıca kan şekerinin yüksek olması kalpten ayağa doğru giden besleyici damarlarda tıkanıklığa bu da ayağın beslenmesinde azalmaya yol açar. Diyabetik ayakta önemli sorunlardan bir tanesi de ayağın his duyusunu vermekle görevli olan sinir uçlarının yüksek şekerden dolayı hasar görmesi ve ayağın özellikle taban bölümünde his kayıplarının oluşmasıdır. Bu sebeple hastalar yerde mevcut olan ya da ayakkabı içerisinde mevcut herhangi bir cismi hissedemezler. Bu tabloda ayakta açılacak yara, problemlerin zeminini oluşturur. Dolaşım bozukluğu, sinirsel hasar savunma mekanizmasındaki bozukluklar gelişmiş olan yaranın çok kısa bir sürede problemli hale dönüşmesine ve ayakta kronik yara oluşumuna yol açar. Bu sebeplerden dolayı diyabetik ayaklarda tedavi iki bölümde incelenir. Önemli olan ilk bölüm yara açılmasını engelleyici tedbirlerdir. İkinci bölümde ise oluşmuş olan yarayı ortadan kaldırmaya yönelik tedaviler bulunur. 
Batık Tırnak Tedavisi: Tırnak batması problemi ayakta en sık rastlanan problemlerden biridir. Tırnak kendi yuvası içerisinde uyumlu bir şekilde haftada 1mm uzayan bir dokudur. Tırnak yatağı tırnağın uzamasını sağlayan dokudur. Tırnak yatağının herhangi bir şekilde bozulması tırnağın yuvası içerisinde düzgün bir şekilde ilerlemesini bozar. Bu tırnağın yuvasına zarar vermesine yol açar. Oluşan bu zarar enfeksiyon oluşumunu hazırlar. Teknik olarak farklı olan fakat bu durum ile en çok karışan hastalık tırnağın yatağı ile herhangi bir problem olmaksızın tırnağın deriye bası yapması sonrasında oluşan enfeksiyon reaksiyonlardır Bu iki durum arasında en belirgin farklılık tırnak incelendiğinde tırnak batmasında tırnağın deriye dönmüş olduğu ve bir kısmının görülmeyişidir. Ancak tırnak yatağı sağlamsa enfeksiyona rağmen tırnağın tamamı görülebilir Tırnak batmasının oluşumunda en sık sebepler: 
Tırnak Problemlerinin Tedavisinde  
A)Problemin tırnak yatağı problemi olup olmadığına karar vermek 
B)Etken olan faktöre yönelik tedavinin planlanması örneğin mantar için gerekli tedavinin yapılması gerekir. 
Bu aşamaların ardından hastada tırnak yatağı problemi varsa hastaya tırnak yatağı revizyonu olarak adlandırılan tırnağın yatağının düzeltmek üzere müdahalenin yapılması gerekir. Ancak hastada tırnak yatağında sorun olmaksızın enfeksiyon gelişmiş ise hastanın tırnak bakımı ile tedavisinin düzenlenmesi gerekir. 


Hamilelik Süresi: Hamilelik süresi içerisinde ayaklarımızın sağlığını korumak ve problemlerin oluşmasını engellemek gerekir. Vücut ağırlığının değişmesi, sorunların oluşumuna neden olur. Taban düşüklüğü, tırnak batması ve nasır en sık rastlanan sorunlardır. Hızlı değişen kilo ayak tabanına basınç oluşturur, basınç noktaları nasıra, taban düşüklüğüne eklem deformasyonuna sebep olur. Ağırlık tek bölgede yoğunlaştığı için tabanda da belli bölgelerde basınç yükselir. Buna bağlı değişimler oluşur, özel bakımlar ile bu değişimler koruma altına alınır, deformasyonlar engellenir. 
Sporcular ve Spor Yapanlar İçin Ayak Bakımı Sürekli spor yapanlar için gerekli olan ayak bakımı ve krampon kullanımından dolayı gelişen nasır ve deri deformasyonları, pullanma, terleme ve baskı problemlerinin çözümüdür. Tırnakların yapılan sporun aktivasyonunda alacağı darbelere ve kullanacağı ayakkabıya uygun kesilmesi, bakımının yapılması önerilir. Sporcunun ortak kullanım alanlarından ( duşlar, soyunma giyinme odaları vb. yerlerden) oluşabilecek mantar ve türlerinden dolayı koruma bakımlarını yapılması. Deforme Tırnak Bakımı Deformasyona uğramış, darbe sonucu ya da farklı nedenlerle şekli bozulmuş tırnaklar tekrar şekillenmektedir. 

DEMET GESSNER: 
Bilgi Tel: 0 543 348 81 32 Mail: gess@gmail.com 

EĞİTİMLER 
1-ECOLE TECHNIQUE PRIVEE SKOHOLE D’ART ESTHETIQE-COIFFURE/ Estetisyen 
2-EUROPEAN COLLEGE Heilmasseurin-Heilbademeisterin/Su altı tedavileri uzmanlığı ve masörin 
3-INITIATION A L’AROMATHERAPIE /Aromaterapist, 
4-DİE SCHULE FÜR KOSMETİK/Vizajist-Make-up Artist 
5-PLASTISCH-AESTHEISCHEN MEDİZİN/Medikal Estetisyen 
6-MEDİZİNİSCHE FUSSPFLEGE/Medikal Pedikür 
7-KOSMETISCHE LYMPHDRAINAGE/Lenf Drenaj 
8-AKADEMIE FÜR SPA,WELLNESS,FITNESS MANAGEMENT/Akademik Spa,Wellness,Fitness yöneticiliği 
9-Bilanz,Finanzierung&Controlling:Bilanço kontrol ve Finans 
10-GrundlagendesPersonalmanagements:İnsan Kaynakları temel yönetim 
11-BetriebwirtschaftlicheGrundlagen:Temel işletmecilik ve gelişim,geliştirme 
12-Der nationale&internationaleWellness-Markt:Ulusal,Uluslar arası sağlıklı yaşam gelişimi Rechtlichegrundlagen&Versicherungsschutz im Wellness-Bereich:Temelhaklar,Sigorta 
13-Ausbilder-in Qualitaetmanagement:Kalite yönetimi ve eğitmeni 
14-Ausbilder-in Zeitmanagement:Zaman yönetimi ve eğitmeni 
15-Ausbilder-in Vertrieb&Marketingmanagementfürallesektoren

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »