Savan Günay

DOMUZ GRİBİ NEDİR? KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Domuz gribi ( A / H1N1 virüsü ); domuzlar arasında yaygın olan bir grip türüdür. Domuz gribi influenza A tipi bir grip virüsünün yol açtığı salgınlar yapan, bulaşıcı bir hastalıktır. Çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilir bazen de ağır zatürreeye kadar giden ve ölümle sonuçlanabilen tabloya dönüşebilir.

DOMUZ GRİBİ NEDİR?
Domuz gribi ( A / H1N1 virüsü ); domuzlar arasında yaygın olan bir grip türüdür. Domuz gribi influenza A tipi bir grip virüsünün yol açtığı salgınlar yapan, bulaşıcı bir hastalıktır. Çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilir bazen de ağır zatürreeye kadar giden ve ölümle sonuçlanabilen tabloya dönüşebilir.

Domuz gribi nedir?
Domuz gribi ( A / H1N1 virüsü ); domuzlar arasında yaygın olan bir grip türüdür. Domuz gribi influenza A tipi bir grip virüsünün yol açtığı salgınlar yapan, bulaşıcı bir hastalıktır. Çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilir bazen de ağır zatürreeye kadar giden ve  ölümle sonuçlanabilen tabloya dönüşebilir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?
Domuz gribi virüsü geçirdiği değişim sonucu artık domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor, bulaşma yolu ise solunum olarak belirtiliyor. Halen devam eden salgın insandan insana bulaşma şeklinde yayılmaktadır.Kişiden kişiye genellikle öksürme, aksırma esnasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaşmaktadır. Bu damlacıklar, direkt solunum yolu ile alınabileceği gibi ortamdaki kapı kolu, masa, sandalye gibi cansız yüzeylerden eller vasıtasıyla da alınabilinmektedir. El sıkışma ile de bulaşabilmektedir. Hasta kişiler hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ve hastalık esnasında 7 gün süreyle bulaştırıcıdırlar. 

Hastalık Domuz Eti Yemekle Bulaşır mı? 
Domuz gribi virüsünün 70 ºC pişirme ısısında öldüğü bilinmektedir ki bu etlerin genel pişirilme ısısıdır.  Uygun şartlarda elde edilen ve uygun şekilde pişirilen domuz etinin insana domuz gribi virüsü bulaştırmadığı düşünülmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Belirtiler normal grip belirtileri gibidir: ·        
Yüksek ateş (koltuk altından ölçülen 38 ºC derece ve üzeri),·        
Öksürük,·        
Boğaz ağrısı,·        
Burun akıntısı,·        
Vücut ağrıları,·        
Baş ağrısı,·        
Titreme,
halsizlik,·        
Nadiren kusma ve ishal. 

Grip Geçiriyorsunuz; Normal Grip mi, Domuz Gribi mi?
Yukarıdaki belirtiler sadece domuz gribine özgü olmadığı için tanı konulurken hastanın yakın geçmişi sorgulanmalıdır.Son yedi içinde domuz gribi A(H1N1) virüsü enfeksiyonu olan bir kişi ile yakın temasta bulunmak ya da,Son yedi gün içinde insandan insana geçtiği saptanan domuz gribi A(H1N1) vakasının olduğu bir ülkede bulunmuş olmak domuz gribi yönünden riskin yüksek olduğunu gösterir. Bu şartlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 

Koruyucu aşısı var mı?
Domuz gribi aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde risk gruplarına uygulanmaya başlayacaktır.Mevsimsel gribe yönelik uygulanan aşılar domuz gribine karşı herhangi bir koruma sağlamamaktadır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur?
Belirti-bulguların görüldüğü hastalardan, hastalığın ilk 4-5 gününde alınan solunum salgılarında (boğaz, burun sürüntüleri veya trakeal aspirat gibi) virusungösterilmesi ile konmaktadır. Virus kültürü, PCR ve antikor titre artışlarıtanımlamada önem taşımaktadır. Ancak vakanın kesin teyidi dünya çapında belirlenmiş olan referans laboratuarlar tarafından yapılabilmektedir. 

Hastalığın tedavisi var mıdır? 
Gripte kullanılan antiviral ilaçlar bu grip türünde de kullanılmaktadır.  Bu ilaçlar hastalık belirtileri başladıktan sonra ilk 48 saat içerisinde verildiğinde hastalığın şiddetini azaltıp, süresini kısaltabilir.Ayrıca destekleyici tedavide şikâyetlerin azaltılmasına yönelik olarak doktor tavsiyesiyle çeşitli ilaçlar kullanılabilir.Antibiyotik kullanmanın virüsün tedavisi için herhangi bir yararı olmaz.Bağışıklık sistemini aktive etmek için B glukan içeren moleküller  ve çinko ihtiva eden moleküller,propolis ihtiva eden gıda takviyeleri semptomları azaltır.hastalığı atlatmayı kolay hale getirir.

Domuz gribinden korunabilmek için neler yapabiliriz?    
Hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.
Sık sık sabunla ellerimizi yıkamalıyız. (Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir)·        
Vücut direncimizi yüksek tutmalıyız. Bunun içinde düzenli uyumalı, dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz.·        
Ellerimizi yıkayamadığımız durumlarda, ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize ellerimizle dokunmaktan kaçınmalıyız.·        
Grip şikâyetleri olan kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.·        
Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnumuzu tek kullanımlık mendil ile mendilimiz yoksa ceketimizin iç kısmı ile ağız ve burnumuzu kapatmalıyız.·        
Kapalı, kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeliyiz. Bulunduğumuz kapalı ortamları sık sık havalandırmalıyız.·        
Hastalığın bulunduğu ülkelere zorunlu kalmadıkça seyahat etmemeliyiz.         

HİJYENİK EL YIKAMA İŞLEMİ
Eller su ile ıslatılır. 
Eller ıslatıldıktan sonra sıvı temizleyici 3–5 ml (yarım çay kaşığı) kadar avuç içine dökülür.  
Eller 20 saniye kadar parmak araları ve el bilekleri dahil ovarak yıkanır. 
Bileklerden başlanarak el durulanır. 
Kâğıt havlu ile el kurulanır. 
Musluk ellerin kurulandığı kâğıt ile kapatılır. 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »