Savan Günay

RAPID STREP A TEST

Strep A testinin duyarlılığı? E yakındır, Hızlı ve kesin tanıyı çok çabuk ortaya koyan bu test ile ilerde çocuğunuzda oluşabilecek Akut Eklem romatizması ,Nefrit , gibi çok ciddi hastalıklara karşı önceden önlem alarak antibiotik başlayıp başlamama kararı hızla verilir.

“Bademcik iltihabı ve farenjit gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve de kızıl hastalığına yol açan A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin boğaz dokusunda mevcudiyetini hızlı saptamaya yönelik laboratuvar testine STREP A TESTİ ismi verilir. 
 
Bakterilerin dokulardaki mevcudiyetini gösteren en doğru ve güvenilir yöntem dokulardan kültür alınmasıdır, ne var ki alınan kültürün sonuçlanması en az 48 saatlik bir süre gerektirir. 48 saat beklemeden, streptokok bakterisinin mevcudiyetini saptayabilmek için bir antijen-antikor reaksiyonunu temel alan strep A testi geliştirilmiştir. Bu testte, hastadan alınan boğaz dokusu sürüntüsü, test aletinin oyuk kısmına yerleştirilir. Hastanın boğaz salgıları buradan test aletinin iç yapısı boyunca ilerler ve test membranına, yani zarına ulaşır. Test membranına ise, tavşan kanından elde edilmiş, A grubu beta hemolitik streptokoklara karşı antikor emdirilmiştir. Eğer hastadan alınan boğaz salgısında beta bakterisi mevcut ise, bakterinin antijen özelliğindeki proteinleri, membrandaki antikorla birleşir ve test aletinde renkli bir şerit oluşur. Eğer hastada bakteri yoksa renkli şerit oluşmaz. Strep A testinin duyarlılığı %95 e yakındır,Hızlı ve kesin tanıyı çok çabuk ortaya koyan bu test ile ilerde çocuğunuzda oluşabilecek Akut Eklem romatizması ,Nefrit , gibi çok ciddi hastalıklara karşı önceden önlem alarak antibiotik başlayıp başlamama,veya hangi grup antibiotik başlanacağını  kararı hızla verilir. 2011 yılından itibaren Dünya da ve ülkemizde kullanılmakta olan bu pratik test tedaviyi şekillendirme açısından çok önemlidir.
 

A grubu beta-hemolitik streptokok (beta) nedir?, hangi hastalıklara neden olur?
A grubu beta-hemolitik streptokok boğazda ve deride bulunan bir bakteridir. 
Kişiler hastalık belirtileri olmadan A grubu beta-hemolitik streptokoku boğazlarınde veya derilerinde taşıyabilir. 
A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu tonsillofarenjit yani boğaz enfeksiyonu (beta boğazı) ya da ciltte impetigo şeklinde ve hafiftir. 
Ayrıca kızıl hastalığın da nedenidir Kızıl A grubu beta-hemolitik streptokokların neden olduğu döküntülü bir hastalıktır.Kızıl her yaşta olabilmesine rağmen, en sık 5-18 yaşta görülür.Boğaz ağrısı, ateş ve döküntü vardır. Döküntü, kırmızı, tüm vücutta yaygın ve dokunmakla kaz derisi izlenimi veren bir döküntüdür. Boyun ve göğüsten başlar, tüm vücuda yayılır. Dirsek, bilekler, kasık gibi deri katlanma yerlerinde döküntü kesilir (Pastia çizgileri). Ağız çevresinde solukluk vardır. Dil başlangıçta beyaz daha sonra kırmızı ve şiş olabilir (beyaz ve kırmızı çilek dili). Döküntü 7 gün içinde solar. Döküntünün solmasıyla, parmak uçlarında, kasıklarda soyulma olur. Soyulma birkaç hafta sürebilir.
Nadiren ise ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Bu durum bu bakterinin kan, kas veya akciğerlere girmesiyle ortaya çıkar ve “invazif grup A streptokok (GAS) hastalığı” denir. Bu şiddetli ancak seyrek hastalıklardan iki en önemlisi nekrotizan fasiitis (medyada et yiyen bakteri hastalığı olarak geçer) ve streptokokkal toksik şok sendromudur. Nekrotizan fasiitis;  kas, yağ ve deri dokusunu yıkıma uğratan hızla ilerleyen bir hastalıktır. Streptokokkal toksik şok sendromu; kan basıncında ani düşme ve böbrek, karaciğer, akciğer gibi organ yetmezliklerine yol açan bir hastalıktır.
 

A grubu beta-hemolitik streptokok nasıl bulaşır?
Bu bakteriler enfekte kişilerin burun veya boğaz sekresyonlarıyla (öksürme, hapşırma ile) veya derideki enfekte yaralarla doğrudan temasla bulaşır. Beta boğazı veya deri enfeksiyonu olan kişiler bulaştırıcıdır. Bakteriyi taşıyan ancak belirtisi olmayan kişiler daha az bulaştırıcıdır. Hasta olan kişiler antibiyotik tedavisinin 24 saatinden sonra artık bulaştırıcı değildir.  Ancak antibiyotik tedavisini tamamlamak önemlidir. 
 

A grubu beta-hemolitik streptokok tonsillofarenjiti ve kızıl tanısı nasıl koyulur?
Başka bakteriler ya da virüsler boğaz ağrısına neden olduğundan boğaz sürüntüsünden “strep testi” ya da boğaz kültürü ile kesinleşmelidir. Hızlı “strep” testi ile tanı hemen koyulabilir. Boğaz kültürü ise ertesi gün sonuçlanır. Bu süre beklenebilir. Tanı kesinleşince antibiyotik tedavisi başlanır.
 

A grubu beta-hemolitik streptokok tonsillofarenjiti ve kızıl komplikasyonları nelerdir?
Komplikasyonlar antibiyotik tedavisi ile önlenebilir. Bu komplikasyonlar:
Akut eklem romatizması
Akut glomerülonefrit
Orta kulak iltihabı
Deri enfeksiyonları
Boğaz apseleri
Pnömonidir
 

A grubu beta-hemolitik streptokok tonsillofarenjit ve kızıl tedavisi nedir?
Antibiyotik tedavisi ile tam iyileşme sağlanır ve komplikasyonlar önlenir. Ağızdan tedavi veya kas içi enjeksiyonla antibiyotik uygulaması yapılır. Önemli olan tedavinin verildiği şekilde ve sürede doğru olarak uygulanmasıdır.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

MAGNAARGİ

MAGNA ARGİ BOY UZAMASINI VE BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER BOY UZAMASINI DESTEKLER     10 ML İÇERİĞİ: *L- ARJİNİN       500 MG *KALSİYUM       500 MG *VİTAMİN C      250 MG

Detaylar »

KİŞİSEL WEB SİTESİ

BU SAYFA VE  WEB SİTESİNİN TAMAMI 35 SENELİK KİŞİSEL HEKİMLİK DENEYİM VE TECRÜBELERİMDEN OLUŞUR …. BU SAYFADA YAZILANLAR TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLUP, BANA AİT VE VE

Detaylar »

GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI

ALINMASI GEREKEN GÜNLÜK VİTAMİN VE ELEMENT ORANLARI (ASGARİ OLARAK) ERİŞKİN GÜNLÜK 1000 IÜ D VİT 25 MİCROGRAM ERİŞİKİN GÜNLÜK ÇİNKO EN AZ 15-30 MG ERİŞKİN GÜNLÜK

Detaylar »

MAGNANOVA7 30 SAŞE

7 AYRI ÜRÜN ALMAK YERİNE,TÜM DÜNYANIN KABUL ETTİĞİ 7 MOLEKÜLÜN DOYGUN DOZDA TEK BİR ŞASEDE KARIŞIMI TÜM BAKTERİ VE VİRUSLERE KARŞI DÜNYAYI SARSACAK MAGNANOVA7 ,

Detaylar »